1. Internet

Internet, veľká celosvetová počítačová sieť, je zdrojom obrovského množstva informácií, obrázkov, fotografií a dokumentov. Môže byť veľmi dobrým pomocníkom pri príprave vyučovacej hodiny i pri práci počas nej. Platí to aj pre hodiny náboženstva.

Dôležitou pomôckou na hodinách náboženstva je pre učiteľa a žiakov Sväté písmo (Biblia). Aby práca s ním bola efektívna je potrebné zabezpečiť jeden exemplár pre každého žiaka, resp. pre dvojicu žiakov. Toto však presahuje častokrát finančné možnosti mnohých škôl. Tento problém rieši internet tým, že kompletné Sväté písmo si tu môžeme vyhľadať, prečítať, pracovať s ním, ba aj uložiť do svojho počítača. Môžeme si dokonca pripraviť a vytlačiť pre všetkých žiakov v skupine pasáže z Biblie potrebné pre konkrétnu vyučovaciu hodinu. Takto si časom vytvoríme celkom slušnú databázu textov Svätého písma.  Stačí nám len poznať príslušnú internetovú stránku, napr. www.svatepismo.sk, www.biblia.sk, www.avemaria.sk a iné.

Okrem toho nám elektronická forma Biblie ponúka aj rôzne možnosti listovania v nej, vyhľadávania úryvkov a citátov podľa istých, nami zadaných kritérií. Nahrádza nám takto biblickú konkordanciu*. Oproti jej knižnej forme má veľkú výhodu v tom, že vyhľadávanie je neporovnateľne rýchlejšie, precíznejšie a aj obsiahlejšie.

Napr. internetová stránka www.svatepismo.sk umožňuje vyhľadávať text podľa zadaných súradníc

alebo podľa hľadaného slova, či výrazu

Takýmto spôsobom žiaci na začiatku práce s témou vyhľadali v elektronickej verzii Biblie na internete niektoré miesta, kde sa spomínajú ženy a ich významné skutky. Tieto si potom uložili v textovom editore Microsoft Word pre ďalšie spracovanie i archiváciu.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: