Zjavenie anjela

V Knihe Daniel čítame: “Môj Boh poslal svojho anjela, ktorý zatvoril ústa levom” (6,22). V tej jame Danielove oči zrejme vnímali prítomnosť anjela, ktorého moc držala na uzde silu divých zvierat. Vo väčšine prípadov, keď sa anjeli dávajú vidieť, sú takí nádherní, žiaria takou výraznou krásou, že ľudia, ktorí sú svedkami ich zjavenia, sú tým ako omráčení.

Anjel, ktorý odvalil kameň od Ježišovho hrobu, nebol len oblečený do bieleho rúcha, ale aj žiaril ako blesk (Mt 28,3). Strážcovia pred hrobom sa triasli od strachu a padli ako mŕtvi. Okrem toho bol kameň veľmi ťažký a nemohol ho odstrániť človek sám. Zdá sa však, že anjel nemal problém s jeho odvalením.

Abrahám, Lót, Jakub a iní ťažko rozpoznali anjelov, ktorí mali Božie povolenie zjaviť sa v ľudskej podobe. Jakub však predsa ihneď spoznal Božích anjelov, ktorých stretol (Gn 32,1-2): “A Jakub išiel svojou cestou a stretli sa s ním anjeli Boží. A Jakub povedal, keď ich videl: Toto je tábor Boží. A preto nazval meno toho miesta Machnajim.”

Zaujímavým je tiež príbeh troch mladých Židov: Sidracha, Misacha  a Abdenága. Odmietli poslúchať a vzývať kráľa Babylonu. Zistili, že prítomnosť anjela môže niekedy spozorovať aj neveriaci, ktorý patrí k vonkajšiemu svetu. Keď odmietli poslušnosť, neboli za živa spálení v rozpálenej peci, pretože ich anjel ochránil a nedovolil, aby ani ich šaty páchli od dymu! Anjel sa s nimi spojil uprostred plameňov a zbadal ho aj kráľ, ktorý zvolal: “Ja vidím štyroch mužov … uprostred ohňa!” (Dan 3,25).

Avšak podľa Biblie sú anjeli najčastejšie neviditeľní pre ľudské oči. Či už sú viditeľní alebo neviditeľní, Boh stavia svojich anjelov vedľa nás, pred nás a za nás. Jedine veriaci môžu v plnosti pochopiť túto výsadu; vedia, že anjeli ovládajú bojisko, na ktorom sa nachádzame. Môžeme mať teda plnú dôveru uprostred boja (lz 26,3). “Ak Boh za nás, kto proti nám?”


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: