Utrpenie a anjeli

Jedenásta kapitola listu Židom vymenúva dlhý zoznam mužov a žien, ktorí mali vieru. Pri väčšine z nich Boh urobil zázraky, vyslobodiac ich z choroby a pohrôm, z rôznych nehôd, a dokonca zo smrti. Niektorí nazvali túto kapitolu: “Boží panteón”.

Týmto veľkým mužom a vynikajúcim ženám anjeli pomohli dobyť kráľovstvá, zatvoriť levom tlamy, uhasiť moc ohňa, uniknúť ostriu meča, uvidieť uskutočnenie zasľúbení a napriek ich slabosti za pomoci anjelov zahnať celé armády.

Ale tón sa mení veršom 35, kde nachádzame tieto slová: “Iní boli vydaní mučeniu bez vyslobodenia … “ Ľudia, ktorí sú ďalej vymenovávaní, mali toľko odvahy a viery ako tí predchádzajúci; museli znášať krutý výsmech a bičovanie. Zakúsili putá a žaláre. Na smrť ich ukameňovali, rezali ich pílami, stínali ich mečom. Utekali, odetí v kožušinách zvierat, bez všetkého, sužovaní a trápení…

Iste z času na čas volali o pomoc anjelov. Žiaden anjel vysloboditeľ neodpovedal. Trpeli, skoro ako keby Boh neexistoval. Prečo? Náznak odpovede nachádzame v modlitbe, ktorú náš Pán vyriekol vo chvíli utrpenia na kríži: “Ak je možné, nech odíde tento kalich!” (Mt 26,39); ale dodal: “Avšak nie moja vôľa, ale tvoja nech sa stane” (Lk 22,42).

V utrpení a smrti týchto hrdinov viery, ktorí neboli fyzicky vyslobodení, mal Boh tajomný plán, ktorý sa naplnil podľa jeho vôle. Pretože toto vedeli, trpeli a zomreli vo viere.

Koniec tejto jedenástej kapitoly Židom nám ukazuje, že tí, ktorí nedostali viditeľnú odpoveď na svoje modlitby, budú mať nebeskú odmenu oveľa väčšiu, pretože všetko pretrpeli jedine samotnou vierou. Pri svojej smrti sa tešili z poslania anjelov, ktorí ich sprevádzali až k Božiemu trónu. Ak prvá časť tejto kapitoly môže byť nazvaná “Boží panteón”, koniec kapitoly by mohol byť “Božia čestná légia”.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: