Príbehy s anjelmi

Číňanka a tigrica

Istá chudobná sedliačka v Číne sa vybrala vyžínat’ trávu na úpätie jedného vŕšku. Bábätko niesla na chrbte a druhé diet’a cupkalo vedl’a nej. V ruke držala kosák. Vo chvíli, ked’ prišla na vrchol, počula hrozný rev. Zmeravená od hrôzy sa obrátila a videla tigricu, za ktorou išli dve mlád’atá. Divé zviera sa na ňu vrhlo.

Táto negramotná Číňanka nikdy nebola v škole alebo v kostole. Ani nikdy nevidela Bibliu. Predsa však jej krátko predtým jeden misionár rozprával 0 Ježišovi a povedal jej:  “On môže ochránit’ tých, ktorí sú v nebezpečenstve…”

Vo chvíli, ked’ sa jej do pleca a ramena zaryli pazúry tigrice, žena vo svojom utrpení skríkla: “Ježišu! Pomoc!” Nato divé zviera namiesto toho, aby ju aj s det’mi roztrhalo, náhle ju pustilo a dalo sa na útek…

Biblia hovorí: “Lebo prikázal svojim anjelom 0 tebe, aby t’a ostríhali na všetkých tvojich cestach” (Ž 91,11). Či Boh poslal anjela, aby ochránil túto nevedomú Číňanku?

Lekár a dievčatko

Doktor S. W Mitchell, slávny neurológ vo Philadelphii, si jedného večera l’ahol po osobitne rušnom dni. Náhle ho zobudilo búchanie na dvere. Išiel otvorit’ a na prahu uvidel malé, úboho oblečené dievčatko s rozrušenou tvárou. “Pán doktor, moja mama je vel’mi chorá, môžete k nej prist’?” Noc bola studená, snežilo. Lekár sa napriek vel’kej únave obliekol a šiel za diet’at’om…

Časopis Reader’s Digest, ktorý uverejnil túto príhodu, píše, že doktor našiel matku vo vel’mi t’ažkom stave. Potom, ked’ ju čo najlepšie ošetril, lebo mala zápal pľúc, blahoželal chorej, že ma takú inteligentnú a húževnatú dcérku. Žena vytreštila oči: “Ale, pán doktor, ved’ moja dcérka minulý mesiac zomrela!” a dodala: “Jej topánky a kabát sú ešte tamto v šatníku.”

Doktor Mitchell nedôverčivo otvoril skriňu… Tam našiel kabát, ktorý malo na sebe dievčatko, ked’ ho sprevádzalo k matkinmu lôžku. Bol suchý a nemohol byt’ oblečený tejto zimnej noci…
Bol lekár pozvaný v tejto beznádejnej situácii anjelom, ktorý mal podobu malého dievčatka?

Misionár a nepriatelia

John Paton, misionár na Nových Hebridách, rozprával tiež  jednu mimoriadnu príhodu 0 anjeloch, ktorí mu zachránili život. Jednej noci bkl’učil jeho dom kmeň nepriatel’ských domorodcov rozhodnutých zabit’ Patonovcov a zapálit’ dom. Misionár a jeho žena sa modlili celú noc hrôzy a prosili Boha, aby ich vyslobodil. Revúci dav tam ostal celú noc, ale pri východe slnka útočníci zmizli. Misionári d’akovali Bohu za jeho nevysvetlitel’nú pomoc…
O rok neskoršie sa náčelník toho kmeňa stal krest’anom. John Paton si spomenul na príhodu a pýtal sa ho, prečo ho onej noci nezabil aj s jeho ženou. Vel’mi prekvapený náčelník mu odpovedal: “Kto boli teda tí muzi, ktorí obkl’účili váš dom?” Paton, tiež prekvapený, mu hovorí:  “Bol som v dome sám so svojou ženou.” Náčelník mu potom rozpovedal, aka on so svojími mužmi videl stovky zdatných bojovníkov, ako chránili dom, boli v jagavom oblečení, každý s vytaseným mečom. Preto sa ich neodvážili napadnút’.

Paton pochopil, ako zasiahli anjeli na jeho ochranu. Bolo to tiez jediné vysvetlenie, ktoré mohol pochopit’ aj náčelník. Či naozaj Boh poslal legiu anjelov, aby vytrhol svojich služobníkov zo smrtel’ného nebezpečenstva?

Predajca Biblie

V Perzii oslovil jedného kolportéra muž, ktorý sa ho pýtal: “Máte oprávnenie predavat’ Biblie?” “Samozrejme,” odpovedal, “mam povolenie predávat’ tieto knihy v celej krajine.” Muž bol prekvapený a hovorí mu: “Ako to, že vy ste vždy obklopený vojakmi? Chcel som vás trikrát napadnút’, ale ked’ som videl vojakov, nechal som to. Teraz vám už nechcem ublížiť.”

Boli títo ozbrojení muži nadprirodzené bytosti?

Prorok Elizeus

Anjeli často ochraňujú Božích služobníkov pred útokmi ich možných nepriateľov. Môžeme sa o tom dočítať aj v 2 Knihe kráľov:

“Keď sluha Božieho muža včasráno vstal a vyšiel von, zazrel, že mesto obkľučuje mocný oddiel, kone a vozy. Sluha mu povedal: “Beda, môj Pane! Čo budeme robiť?” Odpovedal: “Neboj sa, lebo tých, čo sú s nami, je viac ako tých, čo sú s nimi!” A Elizeus sa modlil: “Pane, otvor mu oči, nech vidí!” Vtom Pán otvoril sluhove oči a videl, že vrch okolo Elizea je plný ohnivých koní a vozov.” (2Kr 6,15-17)

 

Príbeh z Číny

Manželka Billyho Grahama Rút rozprávala zvláštnu príhodu, ktorá sa stala v istom šanghajskom kníhkupectve v Číne. Rozprával jej ju jej otec, Dr. L. Nelson Bell, lekár nemocnice Tsing Kiangpu v provincii Kiangsu. Dr. Bell mal vo zvyku nakupovať v tejto predajni traktáty a evanjeliá, ktoré rozdával svojim pacientom. Tato príhoda sa stala roku 1942 po
víťazstve Japonska nad Čínou.

Jedného rána okolo deviatej pred kníhkupectvom zastal japonský vojenský kamión. Bolo v ňom päť námorníkov a zadná časť kamiónu bola spolovice naplnená knihami. Kresťan, ktorý bol kníhkupcovým pomocníkom, bol v predajni sám a pochopil, že vojaci prišli koníiškovať zásoby kníh. Bol tichej povahy a nevedel, čo má robiť: bolo to priveľa na jeho slabé plecia.

Námorníci zoskočili z kamióna a ponáhľali sa k dverám, ale skôr ako k nim došli, vstúpil pred nimi do predajne jeden dobre oblečený Číňan. Pomocník poznal prakticky všetkých čínskych zákazníkov kníhkupectva, ale tohto nikdy nevidel. Zdalo sa, že sa námorníkom nechce nasledovať divného návštevníka, a začali si starostlivo obzerať  štyri veľké výklady bez toho, aby vstúpili dnu. Motali sa okolo predajne asi dve hodiny až do jedenástej a vôbec nevošli dnu.

Návštevník sa opýtal pomocníka, čo chcú tí vojaci. Mladík mu vysvetlil, že už konfiškovali knihy mnohých kníhkupectiev a že teraz sú na rade oni. Začali sa teda obaja modliť a návštevník povzbudil pomocníka. Nakoniec námorníci nastúpili do kamióna a odišli. Aj cudzinec odišiel. Bez toho, že by bol niečo kúpil alebo že by sa bol zaujímal o knihy a predávané predmety.

Kníhkupec, pán Christophe Willis, ktorý mal čínske meno Lee, sa vrátil v priebehu dňa. Jeho pomocník sa ho spýtal:

“Pán Lee, veríte v anjelov?”

“Iste,” odpovedal pán Willis.

“Aj ja, pán Lee.”

Bol tento cudzinec ochraňujúcim anjelom poslaným od Boha? Dr.BelI tomu vždy veril.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: