2. Gabriel

Gabriel znamená v hebrejčine “Boží hrdina” alebo “Boh je mocný”. Biblia ho predstavuje pri viacerých príležitostiach ako “posla Pánovho”. Ale na rozdiel od bežnej mienky nikdy nie je nazvaný archanjelom, hoci je spomínaný častejšie ako Michal.

Gabriel je predovšetkým poslom Božej milosti, doručovateľom Božích sľubov. Objavuje sa v Biblii štyrikrát, vždy ako posol dobrých zvestí:

„Keď som potom ja, Daniel, mal videnie, usiloval som sa porozumieť. Vtom zastal predo mnou ktosi, vyzeral ako muž. I počul som nad Ulaiom ľudský hlas, volal a hovoril: “Gabriel, vysvetli tamtomu videnie!” (Dan 8,16)

 „…ešte som hovoril v modlitbe, keď rýchle priletel muž, Gabriel, ktorého som videl predtým vo videní, a dotkol sa ma v čase večernej obety…“ ( Dan 9,21)

 „Anjel mu odpovedal: „Ja som Gabriel. Stojím pred Bohom a som poslaný hovoriť s tebou a oznámiť ti túto radostnú zvesť.“  (Lk 1,19)

„V šiestom mesiaci poslal Boh anjela Gabriela do galilejského mesta, ktoré sa volá Nazaret,…“ (Lk 1,26).

Gabrielove posolstvá odhaľujú Božie plány, ktoré sú nesmierne dôležité.

Gabriel sa prvý raz zjavuje v 1. kapitole Evanjelia podľa Lukáša. Prezradí svoje meno Zachariášovi, oznamuje narodenie Jána Krstiteľa a opisuje život a poslanie tohto Ježišovho predchodcu.

V najvýznamnejšom zo svojich zjavení Gabriel oznamuje Panne Márii narodenie Ježiša, vteleného Boha! Aké posolstvo prináša svetu prostredníctvom tejto dievčiny! Mária bola nepochybne dievča príkladnej čistoty a svätosti, preto ju takto navštívil mocný Gabriel. Hovorí jej: “Neboj sa, Mária, lebo si našla milosť u Boha a hľa počneš v živote a porodíš syna a nazveš jeho meno Ježiš…bude kraľovať nad domom Jakubovým až na veky, a jeho kráľovstvu nebude konca…” (Lk 1,30-33).

Toto Gabrielovo Božie oznámenie bude po všetky časy základom budúceho sveta: Boh sa stal telom, aby nás vykúpil.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: