1. Archanjel

Biblia uvádza ako archanjela jedine Michala: „Keď sa archanjel Michal v rozhovore s diablom prel o Mojžišovo telo, neodvážil sa vyniesť rúhavý výrok, ale povedal: “Nech ťa Pán potrestá.” ( Júd  9). Predsa si však myslíme, že sa dajú nájst’ náznaky, že Lucifer pred svojim pádom bol tiež archanjelom, rovným alebo nadradeným Michalovi. Predpona arch -znamená prvý, hlavný, šéf. Archanjel je teda anjel-šéf. Takto je Michal nad všetkými anjelmi na vrchole hierarchie uznávaný ako prvé knieža neba. V istom zmysle je to ministerský predseda Božej administratívy vo vesmíre a Boží “anjel administrátor” pre súd. Nepochybne on jediný má túto hodnost’, pretože Biblia nikdy nehovorí o archanjeloch, toto slovo je vždy v jednotnom čísle. Jeho meno Michal znamená: “ktorý je ako Boh”.

Zdá sa, že v Starom zákone bol Michal zvlášt’ viazaný na izraelský národ. Boh hovorí o Michalovi ako o veľkom šéfovi, ktorý je “ochranca deti tvojho ľudu”: „V tom čase povstane Michal, veľké knieža, čo stojí nad synmi tvojho národa… ( Dan 12,1). On je poverený chrániť a brániť boží  ľud všade, kde sa nachádza.

Okrem toho u Daniela 10,21 je nazývaný “Michal, vaše knieža”. On je hlásateľom zákona a Božieho súdu. V tomto postavení sa objavuje aj v Zjavení (12,7-12); on vedie armády, ktoré bojujú proti veľkému drakovi satanovi a proti jeho démonom. Michal a jeho anjeli budú nasadení v obrovskom konflikte na vrchole vesmírnej stupnice: v poslednom konflikte našich čias, ktorého koniec znamená porážku satana a všetkých mocností temna. Biblia predpovedá Michalovo víťazstvo. Peklo sa bude triasť, nebesia sa budú chvieť radosťou a nadšením.

Daktorí teológovia si predstavovali, že Michal teraz prenasleduje Lucifera a jeho padlých anjelov, ničí ich moc a dáva Božiemu ľudu istotu konečného víťazstva.

Archanjel Michal bude hlasno zdraviť druhý príchod Ježiša Krista, ktorého bude sprevádzať. Bude hlásať úžasnú zvesť o návrate Ježiša Krista, on oznámi slová života adresované “mŕtvym v Kristovi” pri ich vzkriesení: “Lebo sám Pán …s hlasom archanjela …zostúpi z neba a mŕtvi v Kristu vstanú najprv” (1Sol 4,16).


One response to “1. Archanjel

  • cpa in lancaster pa

    Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: