Dajte si pozor…


Viď Mt 6,1-6.16-18

 „Dajte si pozor…”, začína evanjelium na Popolcovú stredu, ale my už v tej chvíli prestaneme dávať pozor, lebo si povieme: „Áno viem! Mám konať dobré skutky, modliť sa a postiť sa.” A začneme vymýšľať predsavzatia, aký dobrý skutok spravím, akú modlitbu sa pomodlím a čo nebudem jesť.

Na začiatku pôstu však nestojí výzva začať robiť dobré skutky, dlhšie sa modliť a viac sa postiť. Konanie dobra, kontakt s Bohom a zriekanie sa už musia byť predsa samozrejmosťou pre každého, kto uveril v Krista a rozhodol sa nasledovať ho! Ak iba na Popolcovú stredu začnem horúčkovito vymýšľať dobré skutky, modlitby a sebazápory, znamená to, že môj bežný životný štýl je od života viery ešte dosť vzdialený.

Dajte si pozor…” nie je upozornenie typu: „Pozor, neflákajte sa!” Pán totiž predpokladá, že keď sa k nemu hlásime, už dávno sa usilujeme o dobro.

Jeho výzva: „Dajte si pozor!” upriamuje našu pozornosť na kvalitu toho, čo už dávno žijeme – na to, ako robíme dobré skutky, ako sa modlíme a ako sa postíme. Aby sa nám nestalo, že budeme robiť veľa dobrých vecí, dlho sa modliť a usilovne postiť, ale ako pokrytci. Pokrytci sú vlastne roztržití a nepozorní ľudia, ktorí vidia iba vonkajšiu formu a kvantitu. Naopak tomu, kto si dáva pozor, ide o Boží pohľad, ktorý zachytí pri každom dobrom skutku, o tiché Božie slovo, ktoré možno začuť iba v tichosti srdca a o radosť z toho, že každým sebazáporom dáva priestor niečomu omnoho krajšiemu, než je vec, ktorej sa práve zriekol.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: